Önlem Tavsiyeleri

WannaCry'I engellemek için ek tavsiyeler

  1. Smb v1'i engelleyin, Bu Wannacry'ın ağınızda yayılmasını engeller.
  2. Microsoft yamalarını yükleyin, bu da aynı zamanda Wannacry'ın ağınızda yayılmasını engellemektedir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Fidya yazılımı saldırısı nasıl engellenir?

  1. Yedekle! Yedekle! Yedekle! Fidya yazılımının kişisle bilgilerinizi sonsuza dek yok etmesini engellemek için bir kurtarma sisteminiz olsun. İki adet yedek oluşturmanız en iyisidir: Bunlardan biri bir bulutta durmalıdır (sizin için otomatik yedek alan bir servis ayarlamayı unutmayınız) ve diğeri, fiziksel olarak (taşınabilir harici disk, USB bellek, ek bilgisayar vs.) depolanmalıdır. Bunlarla işiniz bittiğinde bilgisayarınızla bağlantılarını kesiniz. Yedekleriniz aynı zamanda yanlışlıkla bir dosya sildiğinizde veya bir hard disk hatası yaşadığınızda çok işe yarayacaktır.
  2. Bilgisayarınızı fidye yazılımlarından korumak için güçlü bir antivirus yazılımı kullanın. 'Sezgisel Fonksiyonlar'ın kullanımı kapatmayınız çünkü bu fonksiyonlar henüz resmen saptanamamış fidye yazılımlarının antivirus çözümü tarafından saptanmasına yardımcı oluyor.
  3. Bilgisayarınızdaki tüm yazılımları güncel tutunuz. İşletim sisteminiz veya uygulamanız yeni bir sürüm açıkladığında bunu yükleyiniz. Eğer uygulama otomatik güncelleme öneriyorsa, bunu kullanın.
  4. Tam anlamıyla kimseye güvenmeyin. Her hesap ele geçirilmiş olabilir ve zararlı bağlantılar sosyal medyada eklemiş olduğunuz arkadaşlarınızdan, iş arkadaşlarınızdan veya bir çevrimiçi oyun arkadaşınızdan size gönderilebilir. Tanımadığınız kimselerden gelen elektronik postaların eklentilerini asla açmayın. Siber suçlular sık sık bir çevrimiçi mağazadan, bir bankadan, polisten, bir mahkemeden veya bir vergi kuruluşundan geliyor gibi görünen, alıcılarını eklentilerindeki veya içeriğindeki zararlı linkleri tıklamaya yönlendiren ve bu sayede zararlı yazılım bulaştıran elektronik postalar gönderirler.
  5. Bilgisayarınızdaki Windows ayarlarından 'Dosya Uzantısını Göster' özelliğini açın. Bu sayede potansiyel zararlı dosyaları saptamanız kolaylaşacaktır. '.exe', '.vbs' ve '.scr' gibi uzantıları açmaktan imtina edin. Dolandırıcılar zararlı yazılımları video, photo veya dökuman olarak göstermek için bir çok uzantıyı aynı anda kullanabilirler. (hot-chics.avi.exe veya doc.scr).
  6. Bilgisayarınızda başıboş veya bilinmeyen bir işleme rastlarsanız, ivedilikle bilgisayarınızı internetten ve diğer ağlardan ayırınız (Ev Kablosuz Ağı gibi). - Bu sayede zararlı yazılımın yayılması engellenecektir.